Za nami już 20 kolejek fazy zasadniczej Plus Ligi, co daje łącznie rozegranych aż 160 spotkań! Komu do tej pory poszło najlepiej? Które drużyny pną się ku górze tabeli, a które bronią się przed spadkiem z ligi? Który gracz najczęściej był wyróżniany poprzez statuetkę MVP? Ile trwał najdłuższy mecz i ile spotkań mogliśmy oglądać w TV?
Na sportowych antenach Polsatu mogliśmy obejrzeć 70 relacji na żywo.
Do tej pory aż 71 meczów kończyło się w trzech setach, 49 razy spotkania trwały cztery sety oraz zostało rozegranych 40 tie-breaków.
Najkrótszy mecz trwał 58 minut: GKS Katowice - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (14:25, 16:25, 13:25)
Najdłuższy mecz trwał 2 godziny i 38 minut: Łuczniczka Bydgoszcz - Espadon Szczecin 3:2 (25:20, 25:21, 18:25, 40:42, 20:18)
DRUŻYNOWO
Najwięcej razy (10) mecze w trzech setach wygrywała PGE Skra Bełchatów, a największą liczbę przegranych spotkań w trzech partiach (13) rozegrał klub z Kielc. W czterech setach najczęściej zwyciężała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - 8, a siedem meczów w stosunku 1:3 przegrał BBTS Bielsko-Biała. Najwięcej tie-breaków na swoim koncie ma Espadon Szczecin - 10.
Jedynie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie przekroczyła liczby 20 przegranych setów w sezonie (15), natomiast jedyną drużyną która wygrała mniej niż dwadzieścia partii jest Dafi Społem Kielce (jedynie 17 wygranych setów).
Aktualnie pierwsza w tabeli jest ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która jako jedyna drużyna w tym sezonie Plus Ligi przegrała tylko jeden mecz i straciła pięć punktów na 20 rozegranych spotkań. Drugie miejsce zajmuje ONICO Warszawa z piętnastoma wygranymi oraz pięcioma porażkami, tyle samo zwycięstw i przegranych ma na swoim koncie trzecia PGE Skra Bełchatów.
Tuż za drużyną z Bełchatowa znajdują się Asseco Resovia Rzeszów (39 punktów), Trefl Gdańsk (37), Jastrzębski Węgiel (36), Indykpol AZS Olsztyn (34) i Cuprum Lubin (33).
Stawkę zamykają Dafi Społem Kielce (13 punktów) oraz BBTS Bielsko-Biała (9 punktów). Poniżej 20 "oczek" mają jeszcze MKS Będzin (19) i Łuczniczka Bydgoszcz (17).
Każdy z zespołów Plus Ligi wygrał co najmniej trzy mecze.
Najwięcej rozegranych setów: Espadon Szczecin - 86
Najmniej rozegranych setów: Dafi Społem Kielce - 70
Najwięcej zdobytych punktów: Espadon Szczescin - 1326
Najmniej zdobytych punktów: Dafi Społem Kielce - 1056
Najwięcej punktowych zagrywek: PGE Skra Bełchatów - 145
Najmniej punktowych zagrywek: Dafi Społem Kielce - 57
Najwięcej błędów w zagrywce: PGE Skra Bełchatów - 385
Najmniej błędów w zagrywce: Cuprum Lubin - 203
Najwięcej błędów w przyjęciu: Asseco Resovia Rzeszów - 133
Najmniej błędów w przyjęciu: Indykpol AZS Olsztyn - 68
Najwyższy % perfekcyjnego przyjęcia: Espadon Szczecin - 28,80
Najwięcej błędów w ataku: MKS Będzin - 184
Najwyższa skuteczność w ataku (w %): PGE Skra Bełchatów - 53,51
Największa liczba punktowych bloków: ONICO Warszawa - 199
INDYWIDUALNIE
Najwięcej statuetek MVP:
1. Damian Schulz - 6 statuetek
2. Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Sam Deroo - po 4 statuetki
Najwięcej punktów:
1. Jan Hadrava - 364 [zdobytych punktów]
2. Łukasz Kaczmarek - 358
3. Damian Schulz - 341
Najwięcej punktowych bloków:
1. Jakub Kochanowski - 52
2. Grzegorz Kosok - 46
3. Andrzej Wrona - 44
Najwięcej asów serwisowych:
1. Mariusz Wlazły - 31
2. Bartosz Kwolek - 30
3. Salvador Hidalgo Oliva, Antoine Brizard - po 29
Pisząc podsumowanie Plus Ligi po 10 kolejkach pytałam: "Jak te wszystkie statystki i tabela będą wyglądać za 10 kolejek? Czy komuś uda się pokonać aktualnych Mistrzów Polski? Czy Sam Deroo zostanie liderem, jeśli chodzi o statuetki MVP? Cóż... zobaczymy. Boisko wszystko zweryfikuje."
I boisko zweryfikowało. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała swój pierwszy mecz w lidze, a Sama Deroo wyprzedził atakujący Trefla Gdańsk - Damian Schulz. Jeśli chodzi o asy serwisowe to wciąż prowadzi Mariusz Wlazły, również Jakub Kochanowski nie dał się zdetronizować w klasyfikacji na najlepiej blokującego.
Porównując poszczególne pozycje w lidze po 10 i 20 kolejce może zauważyć, że sporo pozmieniało się w środku tabeli. Indykpol AZS Olsztyn, GKS Katowice i Espadon Szczecin znacznie spadły, a ich miejsce zajęły ONICO Warszawa, Asseco Resovia Rzeszów i Jastrzębski Węgiel. Wciąż liderem pozostaje za to ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a BBTS Bielsko-Biała i Dafi Społem Kielce wciąż zajmują dwie ostatnie pozycje w tabeli, co w tym roku skutkuje spadkiem z Plus Ligi.
Przed nami ostatnich 10 kolejek fazy zasadniczej Plus Ligi. Przed nami 80 spotkań, które zadecydują o tym, kto będzie w półfinale (przypominam - pierwsze dwie drużyny w tabeli po zakończeniu fazy zasadniczej mają zapewniony udział w półfinale), kto zmierzy się w ćwierćfinale (drużyny z miejsc 3-6), kto spadnie z ligi, a kto o to utrzymanie będzie musiał jeszcze powalczyć.
Trudno wytypować właściwą kolejność. Niespodzianek nie brakuje, pewnie gdzieś włącza się zmęczenie, a może i nerwowość. W końcu stawka jest wysoka...
Cóż, oby było ciekawie, a mecze stały na wysokim poziomie!
*statystyki na postawie danych z: plusliga.pl
* "ściągę", którą widać na pierwszym zdjęciu zaczęłam robić sporo przed sezonem, dlatego widnieje tam "LOTOS Trefl Gdańsk", gdyż wtedy drużyna jeszcze tak się nazywała.
To nie błąd ;)
Schulz do reprezentacji :P
OdpowiedzUsuńObstawiam ostateczną kolejność podium niewidzialną czcionką:
1.
2.
3.
Tak będzie, zobaczysz :v
A dół to chyba już się nie zmieni... Więc, witam w 1 lidze?
Na pewno!
UsuńJa bym jeszcze poczekała z tymi powitaniami. Kielce jeszcze walczą ;)